Mężczyzna, 27 lat, zgłosił się na wizytę po drobnej stłuczce samochodowej, której skutkiem były bóle głowy, szyi oraz uczucie ogólnego otępienia, powszechnie nazywanego efektem „whiplash” (uraz typu „strzał z bicza”).
Przed wizytą odbyła się konsultacja lekarska i wykonano diagnostykę obrazową, która wykluczyła poważniejsze urazy głowy i szyi. Przepisano silne leki przeciwbólowe, jednak nie przyniosły one oczekiwanej ulgi – ból oraz ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu utrzymywały się. Mężczyzna zgłosił się na akupunkturę 4 dni po wypadku.
Przebieg terapii
Około pół godziny po pierwszym zabiegu pacjent zgłosił znaczną poprawę – intensywność bólu zmniejszyła się o około 60%. Co istotne, ustąpiło również uczucie otępienia, które towarzyszyło pacjentowi od momentu wypadku, co przywróciło mu jasność umysłu i poprawiło samopoczucie.
Następnego dnia przeprowadzono kolejny zabieg, po którym ból zmniejszył się o dodatkowe ok.20% od stanu wyjściowego. Co ważne, możliwy był powrót do codziennych obowiązków, choć nadal odczuwany był niewielki dyskomfort.
Zalecenia
Zalecona została terapia manualna – fizjoterapia i osteopatia, aby wzmocnić efekt terapeutyczny. Zdecydował się również na serię masaży rozluźniających. Według uzyskanych informacji, po kilku tygodniach w wyniku terapii udało się zredukować ból o około 90% w stosunku do stanu początkowego.
Komentarz
W przypadku urazów niezwykle istotny jest moment rozpoczęcia terapii akupunkturowej – im szybciej zabieg zostanie wykonany, tym lepszych efektów można się spodziewać. W przypadku urazów konieczne jest wykonanie diagnostyki obrazowej przed zabiegami.