Czy akupunktura jest bolesna?
Zabiegi akupunktury zazwyczaj są bezbolesne, choć niektóre punkty mogą być bardziej wrażliwe podczas wkłucia. Warto pamiętać, że kobiety w trakcie menstruacji mogą odczuwać większą wrażliwość na bodźce, co może sprawić, że zabieg będzie dla nich nieco bardziej odczuwalny niż w pozostałe dni.
Jak przygotować się do wizyty?
Wizyta nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak aby diagnoza była jak najdokładniejsza, proszę unikać szczotkowania języka na kilka dni przed wizytą. W dniu wizyty nie spożywaj barwiących pokarmów ani napojów (np. kawa, buraki, kurkuma, słodycze z barwnikami, gumy). Zalecam również założenie wygodnego ubioru.
Jakie są przeciwwskazania do akupunktury?
Przeciwwskazania do akupunktury obejmują m.in. ostre infekcje, zaburzenia krzepliwości krwi, alergie na metal oraz niektóre choroby skóry. Jeśli podczas wywiadu okaże się, że istnieją przeciwwskazania, zabieg nie zostanie wykonany. Zawsze dbam o dobór najbezpieczniejszej metody.
Czy mogę stosować akupunkturę jako alternatywę dla medycyny zachodniej?
Akupunktura może być alternatywną metodą leczenia w niektórych przypadkach, takich jak przewlekłe bóle czy migreny. W innych sytuacjach stanowi świetne wsparcie terapii (np. przy stanach lękowych, depresji, astmie, czy zaburzeniach hormonalnych) oraz skutecznie łagodzi objawy po zakończeniu leczenia, np. kaszel, ból i stan zapalny po zabiegach stomatologicznych, ból pooperacyjny czy skutki uboczne chemioterapii i radioterapii.
W moim podejściu medycyna chińska nie stoi w opozycji do medycyny konwencjonalnej, lecz doskonale ją uzupełnia. W niektórych przypadkach (np. przewlekła czkawka) przed rozpoczęciem akupunktury konieczna jest pogłębiona diagnostyka. W szczególnych sytuacjach, takich jak choroby onkologiczne czy ciężka depresja, terapia akupunkturą może być prowadzona wyłącznie za pisemną zgodą lekarza prowadzącego.
Czy mogę odstawić leki podczas zabiegów akupunktury?
Nigdy nie powinno się samodzielnie odstawiać leków bez uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Zawsze zalecam skonsultowanie się z lekarzem, który oceni Twój stan i podejmie decyzję o ewentualnej zmianie dawkowania lub odstawieniu leków.
Czy akupunktura jest odpowiednia dla dzieci?
Tak, akupunktura może być stosowana u dzieci. Liczba użytych igieł oraz czas trwania zabiegu jest dostosowany do wieku pacjenta – stosuje się mniej igieł a zabieg jest krótszy.